החרוב – Rg

החרוב

מתוך Rg

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חרוב מצוי
תמונה:Pic.jpg
שם מדעי: Ceratonia siliqua
משפח: קסלפיניים Caesalpiniaceae
שם אנגלי: Carob
צורת חיים : עץ
חודשי הפריחה : אוגוסט - נובמבר
קוצניות : שאינו קוצני
תפוצה בארץ: ברוב א"י

חרוב מצוי , עץ ירוק-עד בגודל בינוני בדרך כלל בגובה 5-10 מטר ובעל גזע בקוטר של 40-50 ס"מ. לעיתים קרובות יש לעץ מספר רב של גזעים. צורת הנוף כדורית, לעצים גדולים רבים צורת מטרייה רחבה. לחרוב הוא מערכת שורשים עמוקים וחזקים.שורשי העץ חזקים כל-כך, עד שהם מסוגלים לנקב סלעים ולחדור בנקיקיהם.

החרוב הוא צמח דו-ביתי (בעל פרחים זכריים על עץ אחד, ופרחים נקביים על עץ אחר). לכן לא כל עץ חרוב יישא פרי. אך אם בודקים היטב, מוצאים גם עצים פוליגמיים, שעליהם מצויים פרחי זכר, פרחי נקבה ופרחים דו-מיניים (פרחים המכילים גם אבקנים וגם עליים). התפרחות של עצי החרוב מופיעות בצורת אשכולות. עונת הפריחה העיקרית היא בחודשים ספטמבר- אוקטובר, ומצטיינת בריחה החריף והמיוחד.

הפרחים חסרי כותרת, הגביע קטן ולו 5 שיניים זעירות. לפרח הזכרי 5 אבקנים, לפרח הנקבי עלה אחד הדומה בצורתו לפרי הבשל. לעיתים הפרח הוא דו-מיני. ההאבקה נעשית על ידי דבורים או באמצעות הרוח.

צורת הפרי כתרמיל בשרני. צבעו ירוק תחילה, ואחרי הבשלתו (לאחר כ - 10חודשים) הוא הופך לחום ויבש. ציפת הפרי דבשנית, והיא עוטפת 10-15 זרעים קשים, הנקראים "גרות". משקל גרה הוא בדרך כלל 0.2 גרם, ושמה ביוונית "קאראט" - מכאן מקור השם ליחידת המשקל של זהב ואבני חן.


החרוב המצוי שכיח מאוד בארץ, בגבעות ובהרים, עד רום 300-400 מ', ברכסי הכורכר באזור החוף מראש הנקרה ועד נתניה, למרגלות ההרים במזרחו ובמערבו של הגליל, בכרמל, ברמות מנשה ובהרי יהודה. באזורים אחדים הוא שכיח מאוד וחברת הצומח נקראת על שמו: חברת החרוב ואלת המסטיק, על טיפוסיה השונים.


אגדה

היו היה פעם בשפלת יהודה
כך לפחות מספרת האגדה
עלם צעיר ושמו חרוב
העלם יפה תואר ובעל גוף...
בסה"כ היה הוא צעיר מאוד
ועובדת היותו בתול לא היתה בכלל סוד
ובעוד חבריו עסוקים בהתרת קשרי חזיות,
שיחק גיבורנו בלגו וקוביות.
ובזמן ששאר הנוער עוסק בשעשוע ומזמוז
קרא חברנו את ספריו של בנימין תמוז
יום אביב אחד יצא חרוב לטייל
טיפס ועלה על ראש כל תל
וערך תצפית היקפית
בעוד הוא סביבו כך מסתכל
הבחין בנערה יפיפייה שוכבת ונחה בצל
שערה בלונדיני כמשי חלק
ידיה עדינות וצפורניה עתורות בלק
על פניה מרוחה הבעה איוולית אך נחמדה
והעיקר עירומה כביום הוולדה
עמד החרוב כולו נפעם ומלא ריגושים
מבלי יכולת ממקומו לזוז לאף אחד מהכיוונים
לבו פועם בקצב מהיר
מסמיק חלופות ואחר כך מחוויר
עצם החרוב את עיניו בסיפוק והנאה
ורק כשפקח אותן גילה את האמת הנוראה
אין יפיפייה ואין בטיח
ורק באויר ריח חזק של.........
הלך החלום בל ישוב
ורק פלג גופו התחתון נשאר רטוב.


אגדה של ערבים

המלך סולימאן (שלמה) נוהג היה לשבת בעת זקנתו בבית-המקדש, אשר בנה בירושלים, ועסק בתפילה ובתורה. בכל יום ויום היה צץ בבוקר לפני המלך עץ אחד מעצי ארץ ישראל כדי לארח לו לחברה, לשעשעו בעליו הירוקים ולרעננו בפרחיו הצבעוניים. יום אחד עלה ועמד לפניו עץ אחד, שעליו קשים ויבשים, פרחיו זעירים ונטולי צבע, ופירותיו קשים, שחורים וצורתם כעין חרב מעוקלת. שאלו המלך לשמו, והשיב העץ: "חרוב".

הבין שלמה את האות ששלח לו הבורא, בכה ואמר: "בישרת לי את קיצי, כי בשמך – החבר והחורבן". ואכן באותו היום נסתלק שלמה המלך לעולמו, והשתחררו מכבליהם הג'ינים – השדים והמזיקים אותם כבל המלך בקסמיו ובכוח חכמתו, והייתה רעה גדולה בארץ...

ועד היום מעדיפים הג'ינים לנוח בעמלם בין ענפי החרוב, וכל שומר נפשו ירחק מצילו. ואומרים הפלאחים: "אפילו יהיה הדבר ביום, ועליך לקשור את בהמתך לעץ, אל תקשרנה אל החרוב. ואם אין עץ אחר בסביבה – עשה זאת בדחילו ורחימו, ובקש קודם רשות מן הג'ין השוכן בעץ."


ואכן, עד היום נפוצה השמועה בקרב ערביי א"י כי לשבת בצילו של עץ החרוב מביא מזל רע.


ראו גם


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי